Spor aşkı sınır tanımıyor, 40’ından sonra vücut geliştirme şampiyonu oldu! – Maltepe.com
0

Maltepe Belediyesi çalışanı Ramiz Akkurt 53 yaşında vücut geliştirme sporu yapıyor. 3 Türkiye Şampiyonluğu, 2 Avrupa 4’üncülüğü, 1 Avrupa 5’inciliği ve Dünya 7’inciliği bulunuyor. 40 yaşından sonra şampiyonluk kazanan Ramiz Akkurt ile vücut geliştirme sporunu ve başarılarını konuştuk.

Kısaca sizi tanımak isteriz?

1969 yılında İstanbul’da doğdum.  Evliyim ve bir kız çocuğum var. Maltepe Belediyesi muhasebe bölümünde 1993 yılından bu yana çalışıyorum. Emekliliğime az bir zaman kaldı, kendi spor akademimi kurmayı ve vücut geliştirme sporunda yeni yetenekler yetiştirmeyi hedefliyorum.

Vücut geliştirme nasıl bir spordur anlatır mısınız?

Vücut geliştirme tam anlamıyla bir yaşam tarzıdır. Yapmaya başladıktan itibaren hayatınızın son anına kadar sizinle birlikte olan bir spordur. Bu spora başlayanlar zamanla nasıl bir beslenme düzenine sahip olmaları gerektiğini yaşayarak öğrenirler. Her zaman zinde ve pozitif bir insan olmanızı sağlar ve çevrenizden olumlu geri dönüşler almanızı mümkün kılar.

Vücut geliştirmeye nasıl başladınız?

Yaşadığım mahallede vücut geliştirme salonu açılmıştı. Her gün işe gidip gelirken o salonun önünden geçiyordum ve bir gün kendimi salonda çalışırken buldum! Spora başladığımda 30 yaşımdaydım ve 69 kiloydum. 10 yıl boyunca amatör olarak kendimi geliştirdim. 12 yıldır da profesyonel olarak yapıyorum. Toplam 21 yıldır bu sporun içinde yer alıyorum.

Ağır bir sporla uğraşıyorsunuz ve geç bir yaşta başlamışsınız?

Evet, maalesef ben biraz geç başladım. Ama bu sporun güzel tarafı yaş sınırlaması yok.  Bu durumu avantaja çevirmiş oldum.  İsteyen herkes bu sporu her yaşta yapabilir. Üstelik profesyonelleşirseniz müsabakalara da katılabiliyorsunuz. Benim yarışmalara katılmam 40 yaşından sonra oldu. 11 yıldır yarışıyorum ve müthiş hissediyorum.

Çok güzel anlatıyorsunuz ama vücut geliştirme toplum tarafından garip karşılanan bir spor değil mi?

Vücut geliştirme çok özel ve güzel bir spor. Toplum tarafından garipsenmesi, abartılı ve aşırıya kaçan kişilerce yaratılmış bir algı. Estetikten uzak ve abartılı olmamak gerekiyor. Bizler aylarca antrenman ve diyet yaparak yarışmalara çıkarız ve her şey beş dakika gibi kısa bir süre içinde olup biter. Hayatınız boyunca sınırlı sayıda yarışmaya katılacağımız için estetik görünmeye dikkat etmemiz gerekiyor. Abartılı ve gözü rahatsız eden vücut her zaman itici ve sağlıksızdır.

Vücut geliştirme sporunda ilaç kullanımı yani doping hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Vücut geliştirme sporunda bazı ilaçları belli bir disiplin içinde kullanmak bir gereklilik. Doping dünya genelinde olumsuz olarak algılanan bir durum, bizde ise işimizin doğasında var. Türkiye’de de uyarıcı ilaçlar kullanmak hassas bir konu ve bu alanda yoğun bir baskı yaşanıyor. Birçok sporcu  kullandıkları uyarıcılar nedeniyle hayatlarını kaybettiler. Gençlik ve Spor Bakanlığımız konuyla ilgili ciddi önlemler alarak uygulamaya koydu.

Peki, nasıl besleniyorsunuz?  Bu da çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Yarışmaya hazırlanmıyorsak genelde normal bir hayat yaşıyoruz. Bizlerde herkes gibi kahvaltı yapıyor ve akşam yemeği yiyoruz. Ben kahvaltıda mutlaka yumurta yerim. Yumurtayı haşlamadan beyaz kısmını hafif yağda mantar ve yeşillik ve sebzelerle sotelemeyi tercih ederim.

Kahvaltıda olmazsa olmazım yulaftır. Marketlerde satılan tavuklardan her zaman uzak dururum ve kimseye tavsiye etmem. Kesinlikle uzak durulması gerekir! Tavuk yerine hindi eti tercih ederim. Bunun dışında yağsız kırmızı et ve akşamları özellikle soman balığı yemekten keyif alırım ve bol miktarda yeşillik tüketirim.

Vücudun daha rahat çalışabilmesi için zeytinyağını eksik etmem. Zeytinyağı benim için varoluş sıvısıdır adeta… Gün içinde midemi boş tutarım abur cuburla işim olmaz! Bunların dışında sporcu ürünleri kullanarak takviye yaparım çünkü yemekler vücudumuzun her ihtiyacını karşılayamazlar.

İleriye dönük ne gibi planlarınız var?

Benim için hayatımın her alanında zoru başarmak çok da güç olmamıştır. Zorluklarla karşılaşmak sizi güçlendirerek geliştiriyor. Bu da zaman içinde size pozitif olarak yansıyor. Emekliliğin ardından kendi spor akademimi açarak gençlere rota oluşturmak istiyorum.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir