Dondurmanın Efendisi 62 yıldır İstanbul’da hizmet veriyor – Maltepe.com
1
1 point

Artık her mevsim rahatlıkla yiyebildiğimiz dondurma sağlık açısından da oldukça faydalı. Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde, yılların dondurmacısı Abdullah Efendiler ile taze ve lezzetli bir röportaj gerçekleştirdik. Dondurma yerken aranması gereken özellikleri, dondurma yapımının püf noktalarını ve geleneksel dondurmanın faydalarını sizler için konuştuk.

Yaz kış rahatlıkla yiyebildiğimiz dondurma sağlık açısında da oldukça faydalı.

1950’de Hırvatistan’da kurulan Efendiler Dondurma İstanbul’da ki ilk şubesini 1958 yılında Moda’da açıyor. Ardından Göztepe, Suadiye, Bostancı ve Maltepe şubeleri devreye giriyor. Uzun yıllar Balkan ve Maraş esintisi olarak nokta yerlerde hizmet veren Efendiler Dondurma 35’yıldır Maltepe’de Feyzullah Caddesi ve Mahallenin Muhtarları Sokağında faaliyet gösteriyor. Dondurmacılığı amcaları Necmettin ve Burhanettin Efendilerden öğrendiğini söyleyen Abdullah Efendiler; “yarım asırdan fazla bir zamandır büyümeyi düşünmeden dondurmacılık yaptıklarını ve büyümenin dondurma lezzetinin ve kalitesini ister istemez değiştireceğini dile getiriyor.”

Tamamen eski yöntemlerle doğal, şeker oranı çok düşük ve gerçek meyveler kullanılarak yapılan “Efendiler Dondurma,”  Balkanların geleneksel tadını, Maraş dondurmasıyla birleştiriyor. Zencefilli, portakallı, yoğurtlu, ekşili elmalı ve tarçınlı dondurmaları en çok sevilenler arasında yer alıyor. Dondurmanın yanı sıra Balkan Tulumbası ve baklavasını da mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Abdullah Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, 1950 yılında amcalarım Necmettin ve Burhanettin Efendilerin Hırvatistan’da başladıkları dondurma macerasına bende İstanbul Acıbadem’de çekirdekten başlayarak atıldım. Efendiler ailesi olarak İstanbul’da ki ilk şubemiz Beşiktaş’ta kuruldu. Yaklaşık 5 kuşaktır dondurmacılık yapıyoruz.

Bir dondurmada aranması gereken özellikler nelerdir?

Dondurma karışımında süt, krema, şeker ve aroma bulunan hafif bir tatlı. Burada önemli olan dondurmanın geleneksel yöntemlerle yapılmış olmasıdır. Bu yöntemler sağlık ve kalite açısından önem taşımaktadır.

Katkısız dondurmaya gönül vermiş bir işletme olarak siz nasıl yapıyorsunuz?

70 yıldır yöntemlerimiz değişmedi. Dondurmalarımız tamamen el yapımı, doğal süt ve meyveler kullanılarak imal edilmektedir. Sütün, meyvenin, fıstığın, sahlepin kısacası dondurma için gerekli olan tüm malzemeleri gerçek üreticisinden alarak işliyoruz. Şeker katkısı gibi doğal olmayan maddelerden her zaman uzak duruyoruz. Bura da amaç mevsimindeki en güzel meyveyi kendi şekeriyle misafirlerimize sunmaktır.

İyi bir dondurmayı yemeden önce nasıl anlarız?

Ucuz salep, doğru pişirilmemiş süt ve renklendirici kullanılarak yapılan dondurmalar sağlık ve lezzet açısından kaliteyi düşürmektedir. Ayrıca fiyatı yüksek olan dondurmalarda kaliteli olacak anlamına gelmez. İyi bir dondurmayı yemeden önce anlamak çok kolay olmayabilir. Bir örnek verecek olursak;  limonlu dondurma alırken rengi aşırı sarı gözüküyorsa oradan hemen uzaklaşın!  Gerçek bir limonlu dondurmanın rengi beyaza yakın olur. Bu durumu örnek alarak dondurma alırken rengine, duruşuna ve kıvamına dikkat etmekte fayda var. Kaliteli dondurma yerken kendini belli eder. Ağızda sakız gibi erir ve buzlanma olmaz. Kalitesiz dondurmalarda ağza buz gelir ve görünümü kar gibi opak beyaz olur.

Closeup of caucasian girl eating ice cream by the pool

Eskiden dondurma sadece yazın tüketiliyordu, artık her mevsim yiyebiliyoruz. Sizde de her mevsim dondurma bulmak mümkün mü?

Evet, Eskiden öyle olduğuna inanılıyordu. Soğuk havada dondurma yemenin vücut ısısını düşürdüğü ve buna bağlı olarak hasta olunabileceği algısı oluşmuştu. Aslında dondurma kalori açısından oldukça yüksek bir besin olduğundan vücut ısımızı yükseltmektedir. Birde soğuk havada yenen dondurmanın bademcikleri şişirdiği söylenirdi. Günümüzde uzmanlar bunun tam tersi olduğunu,  soğuk havalarda yenen dondurmanın bademciklerde bakteri üremesini engellediğini söylüyorlar. Artık 12 ay dondurma yiyebiliyoruz. Önemli olan hijyenik koşullarda hazırlanmış, doğal sütten ve meyvelerden yapılmış dondurmaları tercih etmemizdir. Bizde Efendiler dondurma olarak her mevsim 30 çeşit dondurmayı sevenlerimizle buluşturuyoruz. 


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

1
1 point

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
1
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir