Uçak temizliğinde ekolojik çözümler “Dünya” kurtarıyor! – Maltepe.com
0

Dünya da yüksek teknolojinin kullanıldığı en büyük sektör nedir desek,  muhtemelen aklınıza gelen ilk şey doğal olarak havacılık sektörü olacaktır. Peki,  milyonlarca insanın uçtuğu uçak ve jetlerde temizlik işlemleri nasıl yapılıyor,  bu konuda bir fikriniz var mı?

Hava araçları ile ulaşım gün geçtikçe artıyor ve hava yolu firmaları bünyelerine sürekli yeni uçaklar dâhil ediyor.   Uçak dış cephe ve iç mekan temizliğinde ekolojik temizlik ürünleri uçak temizliğinde gelinen son noktayı temsil ediyor. Nano teknoloji kullanılarak doğaya zarar vermeyen su bazlı ekolojik ürünler,  uçak yüzeyinde anti statik alan oluşturarak uçak boyasının korunmasını, aynı zamanda da yıllık %5’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Uçak temizliğinde solvent ve silikon içermeyen, çevre ve atık su dostu ürünlerin kullanılması gerekiyor. Uçak temizlik ürününün yüksek PH değerinde olması kuvvetli ve etkin temizlik sağlarken,  Kullanılan su bazlı ve ekolojik temizlik ürünleri uçağın dış yüzeyine zarar vermiyor. Günümüzde bir çok uçak firmasının agresif temizlik ürünlerini tercih ettiği biliniyor. Agresif ve aşındırıcı niteliklere sahip temizlik ürünleri,  uçak boyasına zarar vererek tehlikeli uçuşlar yapılmasını sağlıyor.

Uçak iç ve dış kısım temizliğinde özel araç, ekipman ve ekiplere ihtiyaç duyuluyor. Günümüzde ekipler tarafından maske ve özel kıyafetlerle gerçekleştirilen uçak temizliği istenilen düzeyde yapılmamakla birlikte uçak boyasına zarar verdiği için tehlike arz ediyor. Bir uçağın bir hava turunda kaportasında oluşan yağ ve kir tabakası 9 kiloyu buluyor!

Neden Temiz Bir Uçak?

Avrupa’da faaliyet gösteren uçak temizlik ve havacılık şirketleri,  “Ekolojik Teknik Temizlik” ürünleri kullanmak suretiyle,  uçak dış yüzeyinde oluşturulan anti-statik etki sayesinde,   % 0,5 ila % 2,0 oranında yakıt tasarrufu sağlıyor.  Avrupalı havacılık şirketlerinin, uçakların iç ve dış yüzey temizliği konusunda ki yüksek farkındalığı,  doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyen su bazlı ürünleri tercih etmelerinde etken rol oynuyor.  Günümüzde Lufthansa, Cargolux gibi büyük kuruluşlar,  Ar-Ge çalışmalarına büyük bütçeler ayırıp,  konusunda uzmanlaşmış profesyonel şirketleri tercih ederek,  yılda 20 Milyon Euro’luk kazancı kasalarında tutmayı başarıyorlar.

Her şey tasarruf demek değil!

Nano teknoloji sayesinde geliştirilen yüksek formüllü ekolojik temizlik ürünlerini kullanan şirketler,  sağlamış oldukları kazancın yanı sıra,  doğa ve insan sağlığının korunmasına yönelik yarattıkları katkıyla da,  önemli bir misyonu yerine getirmiş bulunuyorlar.

Dünya genelinde bulunan tatlı su rezervleri her geçen gün azalıyor ve yok oluyor!  

Ekolojik temizlik ürünleri %96 oranında “bio – bozunur” özelliğe sahip olduğundan,  içme suyunun karakteristik özelliklerini değiştirmemekle birlikte,   atık su ve arıtma tesis ihtiyacını da ortadan kaldırıyor ve  atık bertaraf maliyetlerini de “0” noktasına kadar çekebiliyor.

Türkiye’de yer sıkıntısından dolayı birçok hava limanı tatlı su rezervlerine yakın  konumda bulunuyor. Tatlı ve yer altı su kaynaklarını koruma açısından ekolojik temizlik ürünlerinin tercih edilmesi,  şirketlerin çevreye olan duyarlılığını ve hassasiyetini ortaya koyuyor.

REACH ve HACCP Tüzüğüne Uygun Muyuz?

Yurt dışında uçak temizlik ürünleri üreten kimya şirketleri,  “REACH ve HACCP” Tüzüğüne uygun olarak üretim yapmak zorundalar.

Türkiye’de “REACH VE HACCP” Tüzüğü 01.06.2015 tarihinde Avrupa Direktifleri kapsamında uygulamaya geçti. Hazırlanan tüzüğün henüz başlangıç aşamasında olması,  Türkiye’de ki şirketlerin hala korozif(agresif) kostik ve asidik bazlı ürünleri kullanmalarını mümkün kılıyor.

Mevcut şartlar, ülkemizin temiz su kaynaklarını ve yer altı su kaynaklarının asil karakteristik özelliklerini değiştirmeye devam ediyor. Asidik ve kostik ürünlerin bileşiminde bulunan azot oksit ve kükürt oksitler, yağmur, kar, sis, çiğ veya kuru parçacıklar halinde tekrar yeryüzüne düşerek insan ve çevre sağlığına neden olan asit yağmurlarını oluşturuyor.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir