Neden fazla su içmeliyiz? – Maltepe.com
0

Yaşamsal tüm faaliyetlerimizi su sayesinde yerine getiriyoruz. Böylesine önemli bir Abı Hayat’ın gerçeklerini tam anlamıyla biliyor muyuz? Su hakkında bilmediklerinizi Wellness ve Spor Antrenörü Uğur Geboloğlu farklı bir yaklaşımla anlatıyor.  

Bedenimiz açlığa karşı dayanıklı olduğu kadar, susuzluğa dayanıklı değildir. Yaşam kaynağı ve bilginin taşınmasını sağlayan en önemli kaynak su, vücudumuzun ve yeryüzünün ¾’ünü oluşturuyor. Yeryüzünde bulunan bütün elementler, mineral ve tuzlar vücudumuzda bulunan su sayesinde bedenimizi ayakta tutuyor.

Çok su içerek modumuzu, enerjimizi ve frekansımızı yükselterek, yorgunluğumuzu azaltırız. Su içmek aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olurken, vücut sıcaklığını dengeliyor, ağrıları azaltıyor, toksinleri atarak daha dinç ve ağrısız bir yaşam sürmemizi sağlıyor.

Bol su içerek, sindirim sistemini harekete geçirir, erken yaşlanmayı önler, kan ve kas hücrelerinin üretimini artırmış oluruz. En önemlisi ise kanın pH değerini düzenleyerek, bağışıklık sistemini güçlendirir, kıkırdak ve eklem sıvılarını beslemiş oluruz.

Açlık ve Susama Aynı Merkezden Yönetiliyor.

Beden içindeki organizasyonun kontrol merkezi, beynimizin hipotalamus bölgesi tarafından kontrol edilmektedir. Burada Hipotalamus lateral çekirdekleri, açlık ve susama merkezi görevlerini organize eder. Açlık ve susama sinir merkezi aynı odaktan idare edilir. Bedenimizin yiyeceklere ihtiyacı olduğu gibi su ile de beslenmeye ihtiyacı vardır.

İnsan bulduğu her fırsatta atıştırmak için fırsat kollayan bir varlık. Çoğu zaman, sabah kalkar kalkmaz akşam yiyeceğimiz yemeği düşünürüz. Beynimizi nasıl programlarsak gün boyunca da aynı düşüncelerle hareket ederiz. İnsanlar genelde yemek yemeyi su içmekten daha önemli bulan bir psikolojiye hapis olmuş durumdalar.  Çoğu zaman susadığımız halde acıktığımızı sanarak atıştırma isteği duyarız.  Ve hemen fastfood tarzı yiyeceklerle açlığımızı bastırmayı tercih ederiz. Yukarıda belirtildiği gibi, sinir merkezinden gelen sinyaller doğru algılanmalıdır. Bunu anlayabilmeniz için basit bir yöntem var elbette. Önce bir bardak su içer 15 dakika beklersiniz. Eğer halen açlık hissi varsa fast food tarzı atıştırmak yerine doyurucu dengeli bir yemek tercih etmelisiniz.

Daha fazla su içme isteğini artırmak için zencefilli su tarifi:

Kilo vermeye yardımcı olan zencefilli su sağlığımız için oldukça faydalıdır. Zencefil, bağışıklık sistemini düzenler, kanın toksinlerden arınmasını hızlandırarak, pH seviyesini dengeler ve bağışıklık sistemini düzenler.

Zencefilli Su Tarifi

Malzemeler:

2 Litrelik Cam Kavanoz Ya da Şişe

2 Yemek Kaşığı Zencefil

1 Tarçın Kabuğu

7-8 Adet Karanfil

3 Limon Suyu

1 Salatalık

1 Kaşık Portakal Kabuğu Rendesi

5-6 Dal Taze Nane, Reyhan, Maydanoz (isteğe göre)

Hazırlanışı: 2 litrelik cam şişe ya da kavanoza salatalık dilimleri uzunlamasına kesilerek yerleştirilir. Kalan bütün malzemeler suyla birlikte ilave edilir ve dinlenmeye bırakılır. Gün boyunca afiyetle içilir. 


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir