Pazar tezgahından bilardo masasına başarı hikayesi Esin Demirci – Maltepe.com
0

Bilardoya başladıktan dokuz ay sonra Türkiye üçüncüsü olma başarısını gösteren Maltepe’li Esin Demirci, hafta sonları pazarda enginar soyarak geçimini sağlıyor ve şampiyonaya hazırlanıyor.

Esin Demirci’yi tanıyabilir miyiz?
1980 Adıyaman’ın Çelikhan köyünde doğdum.  21 yaşıma kadar Adıyaman’da yaşadım ve lise mezunuyum.  Ailem Adıyaman’da tütün üretiyor, altı kardeşiz ve organik ürün hazırlama ve pazarlama işiyle uğraşıyorum.

Bilardo serüveni nasıl başladı?

Eski bilardo milli takım oyuncusu olan bir arkadaşım sayesinde bilardoyla tanıştım, ama bir gün profesyonel olacağım hiç aklıma gelmezdi.  İlk başladığımda eğlence olarak Amerikan bilardo oynuyordum.


Elinize ilk kez istekayı aldığınızda ben bunu oynarım düşüncesi oluştu mu?
Hayır, böyle bir düşünce oluşmadı.  Bilardo salonuna tek başıma gittim, ‘oynamak istiyor musun?’ dediklerinde arkadaşımı beklediğimi söylemiştim. Önceleri oynayanları izledim. Sonra tek başıma acemice toplara vurmaya başladım.  Salondan bir ağabey bana arkadaşını beklediğinden emin misin? Diye sordu ve hayır yanıtı alınca, o zaman ‘işe başından başlamalısın ve oyuncuları izlemelisin’ dedi.  Bu benim için güzel bir anı olarak kaldı. Sonraları bana isteka tutuş, duruş, bilardo hakkında bilgiler verdiler ve ben bilardoya bu şekilde başladım. Önceleri boş zamanlarımda eğlence olsun diye oynadığım bir oyundu. Bu birkaç ay sürdü.  Tarihi hiç unutmuyorum, 1 Nisan 2012’de iş görüşmesi için salona gittim ve arkadaşım bana isteka vererek bilardo oynamamı istedi. 19 Nisan günü Türkiye bayanlar şampiyonası ikinci ayağında yarışmaya katıldım. Arkadaşlarımın desteğiyle iki yıldır Türkiye şampiyonalarına katılıyorum.

Şuanda neler yapıyorsunuz yeni turnuva ve şampiyonalar var mı?

Önümüzde “Dünya Bayanlar Şampiyonası” var. Ben henüz Avrupa Milli oyuncusu olmadım. Türkiye Milli Takımındayım ancak ilk ikiye giren arkadaşlarımız katılacak.

Biraz bilardodan bahsedelim. Nasıl bir oyun bu?

Bilardo fizik, matematik, geometri ve biyolojik kuralların içinde barındığı güzel bir akıl oyunu. Benim bilardodan anladığım şey kesinlikle bir matematik oyunu olduğudur. Özellikle üç bant için söylüyorum, topların masa üzerinde bir birleşimi var ve bu birleşimin imkansızı yok. Masa üzerinde geometrik bir denklemi kurduğunuz zaman o sayıyı yapıyorsunuz. Üç bantın ana temeli de, kendi topunun, toplu yada topsuz en az üç bant gördükten sonra topu gördüğünde sayı yapabiliyor olmanız. Bilardo doğal olarak kazandığınızda mutlu olduğunuz ama kaybettiğinizde, sayı kaçırdığınızda da içinizde tatlı bir hırs bırakan çok güzel bir oyun.

Bilardo size neler kattı?

Bilardo masasındayken bütün dünyayı unuturum. Maç esnasında bile bütün hayatımı masasın üzerine yatırıp çok güzel kararlar aldığım da oldu. Hayatımdaki en önemli artı ve eksileri çıkardığımda yine karşısında bilardoyu buldum. İstiyorum ki çevremdeki insanlarda bu oyunla tanışsın. Bayanlar genelde bu spordan uzak duruyorlar ama istekayı ellerine aldıklarında bırakamayacaklarını biliyorum. Bilardo oynayan kişi hem beyin hem beden jimnastiği yapıyor. 40 sayılık bir seri de masa etrafında 2 – 3 kilometre yol yaptığımız oluyor. Çok iyi oyuncular günde 6 – 8 saat antrenman yapıyorlar. Antrenmana çok ihtiyaç duyduğunuz bir spor bilardo. Bilardoyu bir müzik aletine benzetiyorum. Kendim Erbane çalıyorum. Eğer müzik aleti gibi bilardoda da iyi akort yaparsanız zevkine doyum olmuyor. Ara verdiğinizde ise el ve kol melekeleriniz azalıyor. Her şeyi ile bir bütün olmanız gerekiyor. Biraz ara verdiğiniz de o da sizi bırakıyor.

Her spor dalının bir duruşu vardır ve bir kültür oluşturur. Bilardoda bu durum nasıldır?

Salonda keyifli bir maç yapıyorsan iyi bir sohbet gerekir. Kesinlikle rakibe herhangi bir saygısızlık olmaz. Bilardo tam bir centilmenlik oyunudur. Turnuvalarda rakibin iyi bir sayı yaptıysa onu alkışlarsın. Kazanmanın dışında rakibe saygı ve duruş çok önemlidir.

Derecelerinizden bahsedelim isterseniz?

2012 Nisan ayında ikinci etapta başladım. 2013’te birinci ayakta ilk 4 içindeydim. 2013 -2017 genel klasmanında 2 kez Türkiye üçüncüsü oldum. Türkiye Üçüncülüğünü bilardoya başladıktan 9 ay sonra elde ettim. Benim için çok büyük bir başarı. Çünkü bilardo çok zaman isteyen duruş, tutuş, vuruş ve doğru sayıyı görmek çok çalışmayla gelişen bir durum. Artık daha çok vakit ayırmam gerektiğini biliyorum.

Türkiye 3.’lüğü kazanmanız çok kısa bir süre içinde olmuş?

Evet, yaklaşık dokuz ay gibi bir sürede. Bu çok kısa bir zaman dilimi aslında. Çok çalıştığım da söylenemez. Eğitim aldığım bir hocam da olmadı. Sadece izledim ve oynadım.

Hedef olarak kendinize ne belirliyorsunuz?

Önümüzdeki senelerde daha çok çalışarak birinci olmak istiyorum. Bunu başarırsam hem Avrupa hem de Dünya şampiyonasına katılabilirim. Hedefim elbette Dünya şampiyonu olmak. Daha sonra yeni bayan oyuncular yetiştirmek istiyorum. Bilardo da hiçbir şey tesadüfe dayanmaz. Bu spor diğer sporlardan ayrı olarak daha çok öz güven, zeka, vücudun ve zihnin eğitilmesidir.

Kadınların zor ve çetin bir hayat sürdüğü bir toplumda yaşıyoruz. Kadının kendine olan güveninin artması ve toplumda değer bulması için hem örnek olmak hem de onların başarılı işlerle uğraşmalarını istiyorum. Ben en iyi bildiğim şey olduğu için bilardo diyorum ama her alanda başarılı bayanların örnek alınması gerekli.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir