BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

Zonguldaklı baston ustası Ali Akçasoy

GİRİŞİMCİLİK

Zonguldaklı baston ustası Ali Akçasoy

El emeği ve göz nuru geleneksel bastonculuk,  Türk kültürünün 200 yıldır devam eden bir parçası. İlk kez Osmanlı döneminde 1833 yılında Kastamonu salnamesinde bir zanaat olarak kabul görmüş. İlk bastonun yapımı ise Kastamonu Devrek’te Ali Ziya Efendi tarafından gerçekleştirilmiş.

Geleneksel bastonculukta Türkiye’nin önemli isimlerinden olan Zonguldaklı Ali Akçasoy 30 yıldır bastonculuk yapıyor. Yaptığı bastonlar Türkiye’nin siyaset, iş, spor ve sanat dünyasının önemli isimleri tarafından özellikle tercih ediliyor.  

1983 yılında bir kamu kurumunda gece bekçisi olarak çalışan Ali Akçasoy’un, canı sıkılmasın diye başladığı baston yapımcılığı zaman içinde vazgeçemediği bir uğraş haline dönüşmüş. Baston yapımıyla ilgili eğitimini Türkiye’nin değerli ustalarından olan Mümteka Çelebi’den alan Akçasoy, 1984 yılından sonra kendi bastonlarını üretmeye başlamış.

‘Ağaçla uğraşıyor, onlara şekil ve form veriyoruz’ diyen Bastoncu Ali Usta; “Hayatta her şeyin bir şuuru olduğuna inanırım. Ellerimde şekillenen ağaç parçası sanki ulaşacağı insanı biliyormuş gibi kendini bana teslim ederek bir baston haline dönüşüyor. Bunu anlayabilmek müthiş bir deneyim.” Diyor.

Genel olarak kızılcık, akgürgen, çam, ceviz, akça ağaç, muşmula, gül, kayın, meşe, çınar, porsuk ve kiraz ağaçlarından üretilen bastonlar arasında en çok tercih edilenler kırılmaya çok dirençli ve hafif oldukları için kızılcık ve ceviz ağaçları oluyor.

Baston imalatında sırasıyla; fırınlama, tornalama, gövde, sap, uç takma, sistire ve zımpara, boyama, süs işleme ve vernikleme işlemleri uygulanıyor. Bastonlar kendinden saplı, takma sapllı ve şişli saplı olarak 3 ayrılıyor. Baston süsleme işinde ise, insan, hayvan figürleri ve bitkisel, geometrik motifler girişik bezeme denen geçmeler ve yazılar kullanılıyor. Süsleme tekniğinde ustalar yaratıcılıklarını sergileme ve tarzlarını oluşturma imkanı buluyorlar.

DEVAMINI OKU
Bu gönderiler de dikkatinizi çekebilir...
Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEŞFET: GİRİŞİMCİLİK

YUKARI