5’ncisi düzenlenen “Roman Kahramanları” İstanbul Edebiyat Festivali, bu yıl çevrimiçi yapılıyor – Maltepe.com
0

Maltepe Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar’ın başkanlığında düzenlenen, “5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali,” 21- 25 Aralık tarihleri arasında “Novel Heroes” Youtube kanalından çevrimiçi olarak gerçekleştiriliyor.

Bu yıl 5’ncisi organize edilen “Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin teması “Bir Roman Kahramanı Olarak Şehir” konu başlığını içeriyor. Organizasyon, Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları Dergisi paydaşlığında düzenliyor.

21 Aralıkta başlayan ve 5 gün sürecek olan festival, pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirilecek. Festivaldeki tüm etkinlikler “Novel Heroes” Youtube kanalından canlı takip edilebilecek.

Festival Programı

Festival programında 13 üniversiteden akademisyen, yazar ve yönetmenlerle birlikte; paneller ve söyleşiler gerçekleştirilirken, sosyal bilimler lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin roman kahramanları sunumları olmak üzere 25 oturum yer alıyor.

Ayrıca programda, Şehir ve Roman, Tanpınar’ın İstanbul’u, İstanbul’un Romanları, Sinemasal Şehirler, Romantik Şehirler, Romandaki Şehirler, Romanesk Şehirler, Roman Atlası başlıklı oturumlarının yanı sıra “Ülkeler, Şehirler ve Edebiyat” sunumlarında Danimarka, Fransa, Japonya ve Arap Edebiyatı konu ediliyor.

Festival konukları

Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Prof. Dr. Nabi Avcı, Metin Celal, Gürsel Korat, Ethem Baran, Mario Levi, Mine Söğüt, Ercan Kesal, Tayfun Pirselimoğlu, Alin Taşçıyan, Çiğdem Sezer, Asuman Susam, Faruk Duman, Zeynep Aliye, Prof. Dr. Mehmet Emin Özcan, Sebastien de Courtois, Prof. Dr. Emine İnanır, Prof. Dr. Seval Şahin, Besim Dellaloğlu, Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk, Mehmet Güneş, Gamze Güller, Menekşe Toprak, Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, Aydın Afacan, Prof. Dr. Ahmet

100′ e yakın katılımcı ve 13 kısa film gösterimde

100 ’e yakın katılımcının bulunduğu programda; “Benim Roman Kahramanım” temalı ve Don Kişot, Anna Karenina, Afrikalı Leo, Cesur Yeni Dünya’dan Bernard Marx, Genç Werther, Dorian Gray, Elizabeth Bennet,  Meral, Beyaz Geceler’den Nastenka ile Hayalperest ve Kara Kitap’tan Galip’in konu edildiği; lise ve üniversite öğrencilerinin Roman Kahramanlarını anlattıkları 11 kısa film izleyenlerle buluşuyor.

Maltepe’nin önemli değerlerinden Fotoğraf Sanatçısı Baytekin Kara’nın kurduğu, ANAFOD – İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği, Kitap Kapağı Fotoğrafları sanal sergisi ve söyleşileriyle etkinlikte yer alıyor. BTSO Sosyal Bilimler Lisesi tarafından “Benim Roman Kahramanım” konulu deneme yarışmasının sonuçları da 21 Aralık’ta açıklanıyor.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir