Uzaylı Zekiye Seden Kızıltunç – Maltepe.com
0

Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu dizi kahramanı olarak hafızalarımızda yer eden Uzaylı Zekiye Seden Kızıltunç, yıllar sonra Maltepe.Com’a konuştu. Yeni oyunu “9 Kocalı Kadriye” ile Türkiye’nin gündemini ve gerçekleri mizahi bir dille, Demokratik Güldürü tadında ele alıyor.

Tiyatro serüveniniz nasıl başladı, neden tiyatroyu seçtiniz?

Stockholm’de bale öğrenimi gördüm. Ankara Devlet Konservatuvarı, Tiyatro Bölümü’nden mezun olduktan sonra İlk oyunculuk deneyimimi; Mücap Ofluoğlu, Altan Karındaş ve Çolpan İlhan ile Sebahattin Kudret Aksel’in “ Tersine Dönen Şemsiye” isimli oyununda yaşadım. Daha sonra Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyunculuğa devam ettim. Konuşmayı öğrendiğim zaman şiirler öğrenir, monologlar hazırlar kendimi seyrettirirdim. Aslında bu gezegene donanımlı, hazır oyuncu, tiyatrocu olarak geldim diyebilirim.

Tiyatroya başladığınız yıllarda size ilham veren, destek olan oyuncular var mıydı? Ailenizde tiyatrocu var mıydı, destek oldular mı?

En büyük şansım ailemdi. Hiçbir zaman destek ve sevgilerini eksik etmediler.

Tiyatronun başka bir alanıyla ilgileniyor musunuz? (yazarlık, yönetmenlik gibi)

Tiyatrocuysanız aynı zamanda, yazarsınız, çizersiniz, oynarsınız ve yönetirsiniz. Tiyatrocu demek her şeyden anlamak demektir. Çünkü çok iyi bir gözlemcisinizdir. Çocukken de skeçlerimi kendim yazar ve emprovize olarak oynardım.

Uzaylı Zekiye dizisi çok büyük bir izleyici kitlesine ulaştı. İzleyicilerin tepkilerinden akılda kalan hoş bir hikâyeniz var mı?

Hala unutulmamış olması en büyük hikâye aslında ve çok şaşırıyorum. Başrol oyunculuğunun yanı sıra senaryosunu da yazıyordum dizinin. Türkiye’de televizyonun siyah – beyaz yayın yaptığı dönemlerde, ilk yerli bilim – kurgu dizilerinden biriydi Uzaylı Zekiye.  Teknik olarak çok yetersizliklerin olduğu bir dönemde zor şartlarda sürdürdük.

Kendi yazıp yönettiğiniz oyunlar var. Hergelekon oyununuz gösterimde olduğu zaman büyük ilgi görmüştü. Şimdi de bir oyun sergiliyorsunuz. Yeni oyununuzu anlatır mısınız?

Geçtiğimiz Ocak ayında turnesini yaptığımız “9 Kocalı Kadriye” oyununda Kadriye’nin vatandaşı, 9 kocanın da vatandaşını kandıranları simgelediği, Türkiye’nin gündemini ve gerçekleri mizahi bir dille, “Demokratik Güldürü” tadında ele alıyoruz. Ortaoyunu formunda çok değişik bir oyun oldu. Oyunda Kadriye’yi ben oynuyorum, 9 kocayı da  Suat Tanır oynuyor.

Nasıl bir izleyicisiniz, bir oyunu izlerken nelere dikkat eder ve neler ararsınız?

Çok iyi oyuncular seyrediyorum.  Oyuna, oyunculuklara pozitif yaklaşarak beğenmeye çalışırım. Diziler için de bu böyle. Dizileri de takip ediyorum ve beğeniyorum. Ben gözlemciyim. Kafamın yarısı eleştirir, yarısı üretir. Neyi seyredersem seyredeyim çeşitli açılardan bakarak oradan çok şey çıkarmayı hedeflerim.

Keyif aldığınız bir tür var mı?

Ben hep Orta Oyunu gibi geleneksel Türk Tiyatrosundan hoşlanmışımdır.  Benim oyunlarım da bu özellikleri barındırıyor genel olarak.

Tiyatro ve dizi oyunculuğu arasında sizce ne gibi farklar var?

Dizi kısa kısa oynanır, olmadı bir daha çekilir. Tekrarı, telafisi mümkündür. Yönetmenin size rolünüzü işlemek konusunda yönlendirme yapma şansı vardır. Tiyatro da ise karakteri sonuna kadar bozmadan oynamak çok önemlidir. Rolü doğru oynamak önemlidir. Kurgunun içinde çizgisini düzgün götürmek gereklidir. Bazı roller vardır, oyuncu üstüne biner gider. Bazı rollerde oyuncunun üstüne biner, zordur. Provalar sırasında karakteri geliştirir, perde açılana kadar rolünüze konsantre olursunuz.  Oyun boyunca da girdiğiniz rolü kesintisiz taşımanız gerekir. Bu fark her şeyi açıklıyordur sanırım.

Tiyatro oyunculuğu çok meşakkatli ve özveri isteyen bir iş,  Bu kadar yorgunluğa değecek ne var sahnede?

Bir bilsek ne var sahnede? Zaten ille de tiyatro yapın denmiyor hiç kimseye, halkın öyle bir talebi yok. Biz zorla yapıyoruz galiba…   Tiyatro tutkusu tüm bu zorlukları ortadan kaldırıyor.

Günümüzde tiyatronun rolü nedir, Tiyatro mesaj vermeli midir?

Tiyatro kendisi mesajdır zaten. Olanı biteni gösterir. Toplumun kalitesini yükseltir ve ona ayna vazifesi görür. Bu sayede toplumlar yanlışı doğruyu görür ve adam olur. Tiyatro en güzel evrim aracıdır.

Tiyatro sadece eğlence olarak mı görülüyor?

Bilinçsiz kesim keşke eğlence olarak görse, o da bir şeydir. Zaten biz de eğlendirerek bilgilendiriyoruz.

Son olarak tiyatro dışında neler yapıyorsunuz?

Yaşamaya çalışıyorum kalan özgürlüklerim le…

Seden Kızıltunç kimdir?

Ankara Devlet Konservatuvarı, Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Seden Kızıltunç, Stockholm’de bale öğrenimi gördü. 1959 yılında tiyatro oyunculuğuna başladı.  İlk oyunculuk deneyimini; Mücap Ofluoğlu, Altan Karındaş ve Çolpan İlhan ile Sebahattin Kudret Aksel’in “ Tersine Dönen Şemsiye” isimli oyununda yaşadı. Türkiye’de televizyonun siyah – beyaz yayın yaptığı dönemlerde, ilk yerli bilim – kurgu dizilerinden sayılan başrolünü oynadığı, Uzaylı Zekiye dizisiyle geniş kitlelerce tanındı. Başrol oynadığı birçok dizinin ve oyunun senaryolarını da yazan sanatçı, Şehir Tiyatroları’nın gerçekleştirdiği ilk türkü müzikali olan Sultan Gelin’de de rol almıştır. (2003)

Filmografi

Sihirli Safiye – 1993 (TV Dizisi)

Uzaylı Zekiye – 1987 (TV Dizi)

Kaşık Düşmanı – 1984

Şoför Mehmet – 1976

Pisi Pisi – 1975

Zavallılar – 1974

Gelin – 1973

Sinderella Kül Kedisi – 1971

Yavru İle Katip – 1971

Bir Türk’e Gönül Verdim – 1969

Denize İnen Sokak – 1960

Karacaoğlan’ın Kara Sevdası – 1959

Zaman Mekan Makinası

Dilkuşa Tiyatrosu

Milyoner Memnune

Biyonik Elma

Pilli Gelin

Yolgeçen Hanı

Sahip olduğu ödüller

2. Adana Altın Koza Film Şenliği – 1970, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Bir Türk’e Gönül Verdim”

12. Antalya Film Şenliği – 1975, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, “Zavallılar”

4 defa, Günaydın Gazetesi Ödülleri – 1 defa, Altın Kelebek ödülleri ve pek çok kez yılın sanatçısı ödüllerine layık görülmüştür.

Ödüller bir ölçü değil ne yazık ki hepsi birer kutu, onları camekâna dizenlerden değilim.

TV Programları:

Eğitim Programları: Bu Dünya Bizim, Her şey İnsanlar İçin (ödüllü program)

Müzik Eğlence, Damla Damla, Sarmaşık, Neşeli Dakikalar, Halit Kıvançla Müzik Eğlence ve çeşitli Ramazan programları.

Diziler: Zaman Mekân Makinası, Dilkuşa Tiyatrosu, Uzaylı Zekiye, Milyoner Memnune, Biyonik Elma, Pilli Gelin, Sihirli Safiye, Yolgeçen Hanı.

Rol aldığı oyunlar:

Münir Özkul: Generalin Aşkı, Yağmurcu.

Ankara Sanat Tiyatrosu: Gizli Ordu, Sevgili Yosma, Ölü Canlar, Mezarsız Ölüler,

Ulvi Kıran: Hababam Sınıfı (Güdük Necmi), Huzur Çıkmazı, Görücüye Çıkıyorum, Yaz Bitti.

Seden Kızıltunç Tiyatrosu: Keneci Festivali, Zifaf, Duyarlarsa Oyarlar, Hergelekon, 9 Kocalı Kadriye


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir