BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Moskova’da

MALTEPE'DE YAŞAM

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Moskova’da

Rusya’nın ev sahipliği yaptığı ve Türk, Rus, Alman paydaşlığında bu yıl ilk kez düzenlenen “Dostluk Yolları Formu” Moskova’da gerçekleştirildi.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın özel olarak davet edildiği organizasyonda, Maltepe Belediyesi Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler Danışmanı Christian UDE ana konuşmacı olarak yer aldı.

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Rusya

Maltepe Belediye Başkanı Maltepeyi uluslararası platformda temsil etmekten gurur duyduğunu belirten Ali Kılıç toplantı öncesi yaptığı açıklamada: “Rusya, Türkiye ve Almanya’nın böyle bir organizasyonda bir araya geliyor olması gerçekten çok önemli. Buradan çıkartacağımız kazanımlar yeni açılımların öncüsü olacaktır. Yıllardır Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilerde gösterdiğim çabayı; Türkiye, Rusya ve Almanya arasındaki dostluk ve iş birliği çalışmalarında göstereceğim. Bu beni çok heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor.” ifadelerinde bulundu.

Çok sayıda şirketin katılımcı olarak stand açtığı etkinlikte, insani alanda uluslararası işbirliği, sorunlar, çözüm ve gelişim perspektifleri masaya yatırılıyor. Bu kapsamda;  eğitim (ortak yüksek lisans ve lisans derecesi, öğrenci ve öğretmen değişimi, bilim (bütçe dışı fonların kullanımına olanak verecek ortak araştırma projeleri oluşturmak), kültür (modern çok kültürlü dünyada kimliğin rolü) gibi konular açık oturumda tartışılıyor.

Rusya, Türkiye ve Almanya’nın ileriye dönük ekonomik iş birliğinin geliştirilmesi adına organize edilen etkinlik aynı zamanda sanayi alanında işbirliğinin geliştirilmesi, bankacılık ve modern finansal teknolojiler konusunda da yeni açılımlar sunuyor.

Rusya – Türkiye, Rusya – Almanya kardeş şehirlerinin belediye başkanlarının da bir araya geldiği özel toplantıda:

  • Şehir eşleştirme konularında olumlu iş birliği,
  • Kardeş şehirler arasında devletler arası kültür, Turizm ve eğitim projelerinin oluşturulması (turist rotaları ve festivaller vb.)
  • Kardeş şehirlerin etkileşimi için yeni bir sivil toplum kuruluşunun açılması ve Rusya, Türkiye, Almanya arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi hedefleniyor.

Etkinlikte son olarak,”Dostluk Adına Diyalog” başlıklı genel kurul toplantısı düzenleniyor. Toplantıya M.M. Karlova, Karlov Vakfı Başkanı, Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcisi, T.C. Moskova Büyükelçisi, Almanya Moskova Büyükelçi, Moskova Belediye Başkanı, Rossotrudnichestvo temsilcisi, Naki Karaaslan, Karlov Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, A.V.Torkunov, MGIMO Üniversitesi Rektörü katılımda bulunacak.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEŞFET: MALTEPE'DE YAŞAM

YUKARI