Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü – Maltepe.com
0

Bugün uluslararası alanda kadına yönelik şiddete karşı mücadele etme günü. 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde 3 kız kardeşe karşı gerçekleştirilen insanlık dışı olayın ardından,  BM Genel Kurulu tarafından tüm dünyada kadına yönelik şiddete ‘HAYIR’! denildi.

Bir türlü önüne geçilemeyen kadına yönelik uygulanan şiddete dünya genelinde tepkiler çoğalıyor.  Resmi olarak BM Genel Kurulu 25 Kasım 1999 tarihini “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etti. Bu trajik günün 25 Kasım olarak belirlenmesinin nedeni, 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde meydana gelen insanlık dışı bir olaya dayanıyor.

Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşı gizli bir örgüt kuran Mirabal adlı üç kız kardeş, insan hakları ve demokrasi için verdikleri mücadele sürecinde diktatör Trujillo’nun: “Ülkede iki tehlike var, kilise ve Mirabal Kardeşler.” şeklinde yaptığı açıklamanın ardından defalarca tutuklanıp, linç edildikten sonra uçurumdan aşağı atılmalarına dayanıyor.

Sestre Mirabal (Foto: Glas Hrvatske)

Latin Amerika ve Karaipler’in ilerici kadınları Mirabal Kardeşlere sahip çıktı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, Kolombiya’nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karaipli Kadınlar Kongresinde tüm dünya insanlığına ilan edildi. Latin Amerika ve Karaiple’rin ilerici dünya kadınlarının bu kararı almasındaki sebep ise,  faşist diktatörlüğün şiddetine karşı korkusuzca mücadele başlatan ve ses getiren Kelebek kardeşlerin mücadelesini tüm dünya da tanıtmaktı. Mücadele sürecinde Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının Kelebek olması ise, onların tüm dünyada Kelebekler adıyla anılmasına neden oldu.

40 yıldır, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olarak anılan 25 Kasım, çoğu zaman hükümetlerin siyasi olarak uyguladıkları şiddet politikalarına karşı durmak ve farkındalık yaratmak bakımından tüm dünya kadınlarının eylemler, yürüyüşler ve etkinlikler düzenlediği bir gün olarak kabul ediliyor.

Kadına Yönelik Şiddete Hayır

Bu anlamlı günün  önemini sosyal medya aracılığıyla ifade etmek isteyenler, “#25KasimKadinaSiddeteHayir” etiketiyle çeşitli mesajlar yayınlayarak destek verebiliyor.

Kadınlara yönelik şiddet dünya çapında %25-%50 arası bir orana sahip!

2013 yılında yapılan araştırmaya göre dünyadaki kadınların yüzde 35’i şiddete maruz kalıyor. Türkiye’de ise kadınların yüzde 38’i hayatlarında en az 1 kez partnerlerinden şiddet görüyor.  Avrupa’da ise bu oran yüzde 25.

Kadına Yönelik Şiddete Hayır

BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir