Turks Without Borders Proje Ortaklığı Türk öğrencileri bekliyor – Maltepe.com
0

Washington Türk Amerikan Kültür Derneği, TACAWA – Sosyal Dayanışma Komitesinin bir parçası olan Sınır Tanımayan Türkler, ABD’de ve Türkiye’de yaşayan lise öğrencilerinin, dijital olarak buluştuğu bir iletişim ve girişim platformu oluşturdu.

Kurulan bu platform sayesinde ana dili İngilizce olan, Amerika’da yaşayan Türk öğrenciler karşılıklı olarak İngilizce sohbetler yapmak ve projelerini anlatmak üzere, öğretmen ve koordinatörler eşliğinde dijital haberleşme platformunda bir araya geliyor. Aynı zamanda bu platforma Türkiye’den Öğrencilerde katılabiliyor. 15 dakika boyunca karşılıklı olarak, önceden belirlenmiş ve onaylanmış diyaloglarla iletişime geçen öğrencilerin katıldığı aktivite yaklaşık 1 saat sürüyor. Etkinliklere öğretmenler tarafından belirlenen 4 öğrenci katılıyor. Karşılıklı görüşmeler pandemi sürecinden dolayı Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşiyor.

Turks Without Borders - Önceden belirlenen diyaloglarla iletişime geçen öğrencilerin aktivite süresi 1 saat
Turks Without Borders – Önceden belirlenen diyaloglarla iletişime geçen öğrencilerin aktivite süresi 1 saat

Proje, ABD’deki öğrencilerin Türk kültürü hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olurken, Türkiye’deki öğrencilere ise İngilizcelerini geliştirme fırsatı sunuyor. Ayrıca bir girişimcilik projesi olarak ta tasarlanan platform birçok okuldan olumlu geri dönüşler alarak şimdiden büyük başarı elde etmiş durumda.  Sınır Tanımayan Türkler bu projeyi Türkiye’de daha fazla okula ve öğrenciye yaymak için ABD’de daha fazla gönüllüye ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

TACAWA (Türk Amerikan Kültür Derneği Washington), projenin amaçlarını ve aktivitelerini şöyle tanımlıyor:

Programın amacı: Washington eyaletinde yaşayan Türk gençlerinin, Türkiye’de çeşitli okullarda öğrenim gören öğrencilerle iletişim ve köprü kurarak, birlikte Türk gelenek ve göreneklerinin devam ettirilmesi adına çalışmalar yapmak olduğunu belirtiyor.

Turks Without Borders aynı zamanda Türkiye’de ki gençlerin günlük konuşma diliyle pratik yapmalarına olanak sağlıyor. Bu tip gönüllü girişimcilik projeleri ABD’de gençlerin üniversiteye hazırlamasında önemli rol oynuyor.

Konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek ve girişimin parçası olmak isteyenler, Washington Türk Amerikan Kültür Derneği ile iletişime geçebilirler.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir