Büyük usta 106’ncı doğum gününde Maltepe’de anıldı – Maltepe.com
0

Türk edebiyatının unutulmaz ismi; şiirden romana, öyküden tiyatro oyunlarına ve sinemaya kadar pek çok farklı alanda çok sayıda esere imza atan Rıfat Ilgaz 106’ncı doğum gününde Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı.

Maltepe Belediyesi’nin organize ettiği etkinliğin açılışı film gösterimiyle başladı. Rıfat Ilgaz’ın hayatı ve Yeşilçam’ın unutulmaz filmi Hababam Sınıfıyla ilgili vatandaşlarla yapılan röportajlara yer verilirken,  izleyenler Rıfat Ilgaz’ı oğlu Aydın Ilgaz’ın ağzından dinledi. Rıfat Ilgaz’ın 7 Mayıs 1911’de Kastamonu’da Cide ilçesinde doğduğunu ifade eden Aydın Ilgaz, Türkiye genelinde farklı şehirlerde pek çok anma programının düzenlendiğini belirtti.

Hem çocukları okuttu, hem de yazdıklarını okuttu

Türk edebiyatının her türünde farklı eserleri bulunan Rıfat Ilgaz’ın eğitimci kimliğine dikkat çeken Aydın Ilgaz, “Babam yazdığı bir şiirinde, ‘Hayatta iki iş yaptım. Çocukları okutmak ve yazdığımı çocuklara okutmak demişti. Eğitim sistemini eleştiren Rıfat Ilgaz’ın  “Kötü öğretmen, öğrenci, veli yoktur, kötü eğitim sistemi vardır sözlerine dikkat çekerek, Hababam Sınıfı’ndaki gibi gördüğümüz her şey neşeli ve mutlu değildi şeklinde konuştu.”

Rıfat Ilgaz’a, Karagümrük Ortaokulu’nda öğretmenlik yaparken 1944 yılında yazdığı, maddi olanaksızlıklar nedeniyle okuluna gidemeyen öğrencilerinin öykülerine yer verdiği “Sınıf” isimli şiir kitabı nedeniyle altı ay hapis cezası verildiğini hatırlatan Aydın Ilgaz, şunları söyledi: “Babamın 25 gün sonra yayınlanan bu kitabı yasaklandı. Bir öğretmenin okulundaki öğrencilerinden söz ederek yola çıktığı kitabında, 19 şiirinden 11 şiiri öğrencileriyle ilgili olmasına karşılık babam maalesef altı ay hapishaneye konuldu. Hapishane diyemeyeceğim, hapisten de öte dik duran bir tabut içine konularak, 18 gün orada tutuldu. Düşmesin diye de belinden duvara kelepçelediler. Yaptığı tek şey sınıftaki çocuklarından söz etmesiydi.”

Usta yazarın kitapları hediye edildi

Aydın Ilgaz daha sonra, anma programına katılanların, usta yazarın yaşamına dair merak ettikleri soruları yanıtladı. Programın bitiminde usta yazarın “Hababam Sınıfı”, “Karadeniz’in Kıyıcığından”, “Sarı Yazma”, “Hababam Sınıfı Uyanıyor”, “Hababam Sınıfı Baskında”, “Üsküdar’da Sabah Oldu”, “Yıldız Karayel” isimli kitapları okurlarına hediye edildi.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir