Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenler Gülsuyu’nda anıldı – Maltepe.com
0

Katliamın 28.yılında, Madımak Oteli’nde yaşamını yitirenler, Maltepe Cem Evi Koruma Yaptırma Yaşatma Yardımlaşma Dayanışma ve Alevi Kültürünü Geliştirme Derneği ile çeşitli sivil toplum kuruluşları katılımıyla basın açıklaması yapılarak anıldı. Anma öncesinde güvenlik önlemleri dikkati çekti.

Yakın tarihimize kara bir leke olarak geçen Sivas Katliamı anması için dün Heykel mevkinde bir araya gelen Gülsuyu halkı, kısa bir açıklamanın ardından Maltepe Cem Evi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşe balkonlardan ıslıklarla destek verildi. Yürüyüş esnasında sıklıkla, ‘Sivas’ın Işığı Sönmeyecek’ ‘Katillerden hesabı emekçiler soracak’ sloganları atıldı.

Yürüyüş bitiminde Maltepe Cem Evi adına konuşan Erdinç Yılmaz, ”28. yıl önce Pir Sultan Abdal’ı Anma Etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden 33 canımız, devletin gözü önünde faşist bir grup tarafından katledildi. Dünya tarihinde insanları hedef alan en acımasız olaylardan biri olan Madımak Katliamı; ‘insanım’ diyen, insan onurunu taşıyan herkesin içinde dinmeyecek bir yara bırakmıştır…” dedi. Erdinç, 17 Haziran’da İzmir HDP İl binasında vurularak öldürülen Deniz Poyraz’ı anarak konuşmasına şöyle devam etti:

”… Bugün hala evlerimiz işaretlenmekte ve hedef gösterilmektedir. Katliamın hesabı yargı tarafından sorulmadıysa ve üstüne üstlük koruyup kolladılarsa, biz Alevilerin adaletsiz uygulamalara karşı birleşip, inancımıza daha çok sahip çıkmamız gerekmektedir. Katliamlara göz yumanları, onları savunanları, onların avukatlarını milletvekili yapanları ve aklayanları unutmadık, unutmayacağız!”

Anma etkinliği, semah gösterisi bitimiyle sona erdi.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir