Reformer Pilates Nedir? Ne İşe Yarar? Hangi hastalığa iyi gelir? – Maltepe.com
1
1 point

Son yılların en trend egzersizi olan reformer pilates, normal pilatesten farklı olarak reformer makinesi kullanılarak yapılıyor. Standart platesten daha dinamik ve daha yoğun olan reformer pilates, çok fazla egzersiz çeşidine sahip olmasıyla da kas yapısını oldukça güçlendiriyor. Peki, tam olarak reformer pilates nedir? Ne işe yarar ve hangi hastalığa iyi gelir?

Reformer pilates nedir diye soracak olursak; Reformer pilates aleti, ilk defa 1. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin yatakta tedavisi için Joseph Pilates tarafından kullanıldı. Yataklara ve duvarlara takılan yaylar ile hastalara uygulanan egzersizler, günümüzde kullanılan reformer aletinin ilk denemeleri olmuştur. Bu uygulamalar sayesinde hastalar yataktan kalkmak zorunda kalmadan iyileşmişlerdir.

Reformer pilates ne işe yarar ve hangi hastalığa iyi gelir?

Reformer pilates, özellikle eklemlere fazla yüklenmeden güçlü kas yapısı oluşturmak için en avantajlı yöntemlerden biridir. 100’den fazla egzersiz yapılmasına olanak sunan, reformer pilates aleti sayesinde kas dayanıklılığı, periferik eklem stabilitesi, kas kuvveti, denge, laktat toleransı gibi özellikle de sporcular için önemli olan bu alanlar üzerinde yoğunlaşıyor. Reformer pilates egzersizleri, vücudun belirli bölgelerini harekete geçirerek esnemesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra rehabilitasyon amaçları için de kullanılan reformer pilates egzersizleri, kişinin yatay bir hareket düzleminde egzersiz yapmasına ve bacakları boyunca ağırlık yüklenmesine engel olduğu için eklemlerin güçlenmesini açısından da oldukça faydalıdır. Günümüzde öğretilen reformer pilates teknikleri, kısa sürede kaslarını güçlendirmek ve sıkılaşmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yöntemdir.

Reformer pilates nasıl kullanılır?

Reformer pilates aleti, egzersiz açısından çok yönlü bir yelpazeye sahiptir. Bu egzersizler; kayışları çekme, oturma, ayakta durma, ayak çubuğunu itme, omuz bloklarına oturtulmuş, ek donanım, baş aşağı, yana doğru ve çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Bununla birlikte, bu alet kullanılarak farklı uzunluklarda, esneklikte ve dengede reformer pilates hareketleri ayarlanabilir. Reformer pilates hareketleri, kişinin vücut ihtiyaçlarına ve yapısına göre değişebilir. Reformer pilates egzersizleri düzenli yapıldığında hızlı sonuç alınabilir.

Reformer Pilates egzersizlerinin faydaları nelerdir?

Reformer pilates egzersizlerinin en önemli amacı; vücudun esnemesini sağlamak, kasları harekete geçirmek, denge merkezini düzetmek ve yağ yakımını kolaylaştırmaktır. Ayrıca kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltarak, kişiye esneklik ve koordinasyon becerisi kazandırmayı amaçlar. Aynı zamanda kişiye daha iyi bir duruş ve zarafet katar. Reformer pilatesin en önemli avantajları arasında özellikle de masa başı çalışanlarının en çok faydalanacağı, sırt ve bel ağrılarını hafifletmesidir. Aletli pilatesin diğer avantajları arasında bölgesel çalışabilme imkanı da sağlamasıdır. İncelmek istediğiniz bölge üzerinde sıkı bir çalışma yaparak kolayca forma girebilirsiniz.

Reformer pilates, hızlı yağ yaktığı için kalori yakma oranınız artar ve kaslarınız güçlenir. Omurga kaslarını çalıştırarak duruşu düzelten bu alet kambur duruşu düzeltir. Boyun ve bel fıtığı riskini azaltır. Reformer pilatesin faydaları arasında konsantrasyonun güçlendirmesi de yer alır. Aletli pilates aynı zamanda stresi de azaltır. Kan dolaşımını hızlandırarak, hastalıkların ve eklem rahatsızlıklarının oluşmasını önler.

Reformer Pilates zayıflatır mı?

Reformer pilatesin yararları saymakla bitmez. Aletli pilates yapmaya başlayanların en çok merak ettiği zayıflayıp zayıflamayacakları oluyor. Cardio egzersizinin olmadığı reformer pilateste kalori yakılması hedeflenmese de kişinin yağ yakması ve sıkılaşması oldukça mümkündür. Yapılan hareketler özellikle karın bölgesinde ve bacaklarda incelmeyi sağlıyor.

Reformer pilates egzersizleri vücudun şekle girmesinin yanı sıra kilo vermeyi de sağlamaktadır. Aletli pilateste uygulanan yöntemler, özellikle kadınlarda daha iyi sonuç verir. Her yaş grubunun yapabileceği reformer pilates, kişinin hayatına bambaşka bir bakış açısı katar.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

1
1 point

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir