BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

Melih Bulu görevden alındı

Genel

Melih Bulu görevden alındı

Cumhurbaşkanlığı atamasıyla Boğaziçi Üniversitesi rektörü olan Melih Bulu 6. ayın sonunda görevinden alındı. Yerine vekaleten üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Naci İnci getirildi.

2 Ocak 2021’de gece yarısı kararnamesiyle rektörlük koltuğuna atanan Melih Bulu’nun, gece yarısı görevden alındığı öğrenildi. Göreve geldiği ilk günden itibaren okul öğrencilerinin, akademisyenlerinin ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ‘seçimsiz rektör ataması’ tepkileri ülke gündemine oturmuştu.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri

Ne Olmuştu?

Cumhurbaşkanlığı yetkisiyle atama kararına karşı okul içinde ve dışında belli yerlerde tepki eylemleri gerçekleşmişti. Rektörün seçim dışı atanmasına karşı bir araya gelen üniversiteli öğrenciler ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarıyla protestolar uzun süre devam etmişti. Polisin 100’den fazla öğrenciyi gözaltına aldığı, öğrenci evlerine gece yarısı yapılan baskınlar ve tutuklama kararı kamuoyunun tepkisini çekmişti. Üniversitedeki akademisyenlerin de atama kararını kabul etmediği ve belli saatlerde rektörlük binasına sırtını döndüğü tepkiler 3 Temmuz’a kadar devam etti. ‘Sağlık ve güvenlik risklerinin’ gerekçe gösterilerek 5 Temmuz’a kadar okula alınması yasaklanan akademisyenler, hak ihlalleri nedeniyle okul yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEŞFET: Genel

YUKARI