Emekliler Haftası’nda sendikalardan açıklama – Maltepe.com
0

28 Haziran – 4 Temmuz tarihli Emekliler haftasında, TÜM EMEKLİ-SEN ve DİSK EMEKLİ-SEN Maltepe, Kadıköy, Bakırköy ve Cevahir dahil Türkiye’nin birçok yerelinde basın açıklaması yaptı. Milyonlarca emekliyi temsilen bir araya gelen sendikalar, ‘Emekliler İnsanca Yaşanacak Bir Maaş İstiyor’ ‘Emekli Sendikaları Statü Yasası Çıkarılsın’ yazılı pankartlarla meydanlardaydı.

Temmuz ayı emekli zam oranlarının belirleneceği şu günlerde belli yerellerde buluşan DİSK EMEKLİ-SEN, ”Evet, bizler, ne yazık ki, Emekliler Haftası’nı bir araya gelerek, emeklerimizin karşılığını alarak, ekmeğimizi bölüşeceğimiz sofralar kurarak geçiremiyoruz. Bu ülkede 8 milyon emekli açlık sınırının altında yaşam mücadelesi vermekte; 5 milyon emekli ikinci bir işte çalışmakta ya da iş aramakta, 2.5 milyon emekli aylık 763 lirayla geçinmek zorunda bırakılmaktadır.” açıklamasında bulundu.

TÜM EMEKLİ-SEN ise yaptığı basın açıklamasında, ”Temmuz ayı ile birlikte emekçilerin ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranları yine iktidarın enflasyon oyunu ile gündemimize girmiş bulunmaktadır. Temel tüketim mallarına yapılan zamlar %50’lerde seyrederken verecekleri zam sadaka düzeyinde olacak.
Ülkemiz mafya, çete ilişkilerinin siyaset ile iç içe geçtiği, ortaya atılan iddialara iktidarın ve bağımlı yargının kulağını tıkadığı, halkın açlığının ve krizin görmezden gelindiği bir süreci yaşıyor. “Aç varsa siz de doyurun” gibi halkla dalga geçen bir anlayışla karşı karşıyayız.” dedi.

TÜM EMEKLİ-SEN ve DİSK EMEKLİ-SEN’in taleplerini sıralıyoruz:

  • Emekli Sendikaları Statü Yasası çıkarılmalıdır. Toplu sözleşmeli sendika hakkı tanınmalıdır.
  • TÜİK’ in sahte enflasyon rakamlarına göre yüzdelik maaş artışı değişmelidir. (Milli gelir göz önüne alınarak belirlenmelidir)
  • Tüm emekli maaşlarına açlık sınırının ve asgari ücretin üzerinde olacak şekilde yoksulluk sınırına göre seyyanen zam yapılmalıdır.
  • İşçi, Memur ve Bağ – Kur emekli maaşları arasındaki eşitsizlik giderilmelidir. (İntibak yasası hayata geçirilmelidir)
  • Tüm emeklilere yılda dört defa birer maaş tutarında ikramiye ödenmelidir.
  • Sağlık hizmetlerinden alınan muayene, tedavi ve ilaç kesintileri kaldırılmalıdır.
  • Toplu taşıma araçlarında emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım hakkı sağlanmalıdır. Emeklilikte yaşanabilecek güvenli çevre şartları oluşturulmalıdır.
  • EYT’li yurttaşların mağduriyeti giderilmeli, EYT Yasası çıkarılmalıdır. EYT sorunu, eşitlikçi bir biçimde çözülmelidir.
  • Emekliler kendilerini ilgilendiren her türlü politikanın hazırlanma sürecine aktif olarak katılmalıdır.

BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir