Elon Musk’ın önerdiği mesajlaşma uygulaması Signal nedir? Nasıl kullanılır? Güvenilir mi? – Maltepe.com
0

Son zamanlarda gündeme damga vuran WhatsApp gizlilik sözleşmesi nedeniyle birçok kullanıcı alternatif programlara yöneldi. Alternatiflerinde, Telegram indirme rekoru kırarken, bunlar arasında dikkat çeken ise Elon Musk’ın tavsiye ettiği Signal uygulaması oldu. Peki, bu uygulamalar nasıl kullanılır? Hangisine, neden güvenelim?

Yeni gizlilik sözleşmesi ile gündemi meşgul eden WhatsApp, kullanıcıların diğer uygulamalara kayması ile popülaritesini kaybetmeye başladı. Bu programlar arasında ön plana çıkan ise Telegram ve Signal oldu. Son günlerde indirme rekoru kıran Telegram ve Signal uygulamasından hangisine, neden güvenelim? Yeni teknolojilerle hayatımıza giren açık kaynak kodlu yazılım, uçtan uca şifreleme nedir?

iOS’ta ve App Store’da en popüler ücretsiz uygulamalar arasında ilk üçte yer alan Telegram ve Signal uygulaması da WhatsApp gibi ücretsiz mesajlaşma programıdır. Peki Signal ve Telegram uygulaması nasıl kullanılır?  Bu uygulamalar güvenli mi, yerli mi, gizlilik politikası nedir? İşte sorularının yanıtları…

Bir dönem derdini kıt kanaat SMS ile anlatmaya çalışan bizler, bir şekilde bir sürü mesajlaşma uygulamasının içine düştük…

WhatsApp bizlere dayattığı şartları kabul etmemiz için 8 Şubat’a kadar süre tanırken bu hamle; “dayatma” olarak görülüp tepki çekmesinin yanı sıra kullanıcılarının verilerinin işleneceği anlamına gelmesiyle de güvenilirlik açısından endişe yarattı. İşte alternatif uygulamalar:

Telegram

Telegram:

WhatsApp’ın yeni sürümünden kaçanların ilk adresi Telegram oldu. Son günlerde indirim rekoru kıran ve en popüler ücretsiz mesajlaşma uygulaması olan Telegram, 2013’te Rus programcı Pavel Durov tarafından kurulmuştu. Mark Zuckerberg’ün Rus versiyonu olarak tabir edilen, Durov, ağırlıklı olarak Rusya’da ve eski SSCB ülkelerinde kullanılan Facebook benzeri VK’nın da kurucusudur. Telegram, bugüne kadar hükümetler de dahil olmak üzere hiçbir 3. partiyle veri paylaşmadığını iddia ediyor. Bu uygulamada güvenilirlik açısından henüz bir ihlal söz konusu olmadığı için şimdilik güvenilir diyebiliriz.

signal

Signal:

Elon Musk’ın sosyal medya hesabından tavsiye Signal uygulaması ise son zamanlarda en çok konuşulan uygulama oldu. WhatsApp, Facebook tarafından satın alındıktan üç yıl sonra oradan istifa eden Brain Acton’ın kurucu ortağı olduğu Signal, güvenilir ve açık kaynaklı bir uygulama olarak biliniyor. Bu program, uçtan uca şifreleme yaparak kullanıcılarının yazışmalarını güvence altına aldığını iddia ediyor. Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştirilmiş Signal, akıllı telefonlarda operatör fark etmeksizin kullanılan bir uygulamadır.

Signal nasıl bir uygulamadır?

Signal, özgür ve açık kaynaklı, şifreli bir sesli arama, görüntülü arama ve anlık mesajlaşmanın yapıldığı bir uygulamadır. Bu uygulama; Signal Vakfı ve Signal Messenger LLC tarafından geliştiriliyor. Tıpkı WhatsApp gibi internet üzerinden dosyaları, sesli mesajları, görselleri ve videoları içerebilen kişiler arası veya grup mesajları göndermek için kullanılır.

Güvenli mesajlaşma

Signal güvenilir mi?

Signal, standart cep telefon numaralarını tanımlayıcı olarak kullanır ve diğer Signal kullanıcılarıyla tüm iletişimleri güvence altına almak için uçtan uca şifreleme yöntemini kullanır.  Bu uygulama, kullanıcı kişilerinin kimliğini ve veri kanalının bütünlüğünü bağımsız olarak doğrulayabilecekleri mekanizmaya sahiptir.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir