BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

“Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi” (BTM) Bakan Varank’ın katılımıyla açıldı.

Genel

“Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi” (BTM) Bakan Varank’ın katılımıyla açıldı.

Girişimciliğin desteklenmesi amacıyla İTO tarafından kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM), Fulya’daki üç bin metrekarelik yeni yerleşkesinin açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleşti.

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi
Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi

Bakan Varank, İstanbul Ticaret Odası tarafından girişimciliğin desteklenmesi amacıyla  kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM), Fulya’daki üç bin metrekarelik  yeni yerleşkesinin açılışına özel ilgi gösterdi. Açılış öncesi genç girişimcilerin stantlarını gezerek projeler hakkında bilgi alan Bakan Varank, gençlere gösterdiği yakınlıkla dikkat çekti.

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılış konuşmasında; “Teknoloji  tabanlı girişimlerde çok büyük bir potansiyelimiz var. 2023 Stratejimize  koyduğumuz en az 10 Turcorn, yani bir milyar dolar üzerinde değerlemeye sahip  Türk Unicorn hedefi uzak bir ihtimal değil.” dedi.

BTM’nin, pek çok startupun başarısında söz  sahibi olacağına olan inancını dile getiren Varank, bakanlık olarak merkezin  kurulmasında aktif rol aldıklarını ifade etti. Girişimcilere yönelik bu önemli projenin bütçesinin yüzde 75’inin İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından  karşılandığını belirten Varank, şunları kaydetti:

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi

“Biz girişimciliği desteklerken, sadece bireysel girişimciye  odaklanmıyor, girişimciliği bir ekosistem olarak ele alıyoruz. Çünkü bu  ekosistemin gücü, kalkınma hızını doğrudan etkiliyor. Buradan hareketle, 2023  Sanayi ve Teknoloji Stratejimizin temel politika bileşenlerinden birini  girişimcilik olarak belirledik. Türkiye girişimcilik alanında, özellikle de  teknoloji tabanlı işlerde, büyük bir potansiyele sahip.

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi

Fikirlerini ekonomik değere dönüştürmeyi başarmış çalışkan  girişimcilerimiz var. Hatta onların başarı hikâyeleri, dış basında da sıklıkla  kendine yer buluyor. Bunun yakın örneği getir.com. Getir.com, Silikon Vadisi’nden  40 milyon dolarlık yatırım aldı. Son kullanıcı açısından bir teslimat ve  perakende sitesi olsa da, bu işin arka planında da teknoloji var!”

Bakan Varank, sundukları desteklerle girişimcilerin yanında  olduklarının ve olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi

“Girişimcilik ekosistemi daha da güçlenerek gelişmeli”

KOSGEB’in verdiği destek ve eğitimler hakkında bilgi veren  Varank, yakın zamanda biri bölgesel kalkınma diğeri de teknoloji ve inovasyon  alanında olmak üzere iki yeni fon kurduklarını hatırlatarak toplamda 750 milyon  liralık fonlarla, firmalara uzun vadeli sermaye desteği sağladıklarını ifade etti.

İşletmelerin, faiz yükü altında ezilmesini  engellemek istediklerine dikkat çeken Varank : “Önümüzdeki dönemde, Girişimcilik ekosistemini daha da güçlendirecek  somut adımlarımız olacak. Ekosistemde yer alan tüm paydaşların faydalanması için  Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu ve İnternet Sitesi’ni kuruyoruz. Bu  platformda yatırımcılar tanıtılacak ve girişimcilerin kullanabileceği kaynaklar  hakkında bilgiler yer alacak.

Erken dönem girişimciler için vergisiz veya kolay vergili dönem gibi  uygulamaları geliştirmek istiyoruz. Girişimlerin başlangıç aşamasından, ölçeklenme aşamasına geçişlerinin daha sıkı takipçisi olacağız. Bu noktada  özellikle, küreselleşme iddiası olan derin teknoloji tabanlı girişimleri pozitif  ayrıştıracağız.”

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Türkiye’nin sıçrama yapabilmesi ancak girişimci fikirlere sahip çıkmasıyla mümkün olacaktır. Türkiye olarak beyinlerimize sahip çıkmamız, onları geliştirmemiz, önlerini açmamız gerekir.” dedi.

Açılış töreninde konuşma yapan Aydagiç, şunları söyledi: “göreve geldiğimiz günden bu yana Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’ne ağırlık veriyoruz. Türkiye’nin sıçrama yapmasının ancak girişimci fikirlerine sahip çıkmasıyla mümkün olacaktır.

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi

Yenilikçi fikirlerin endüstriye hızla etki ettiği bir çağda bunu yapabilirsek, büyük bir başarı ortaya koymamız mucize olmayacaktır. Özel sektörün en büyük meslek örgütü olan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ile bu konuda, üzerimize düşeni yapıyoruz. Allah’a şükürler olsun ki, emeklerimizin karşılığını aldık. Gayretlerimizin neticesinde BTM, İTO’nun bölgesel ve küresel gücünü layık bir merkez haline geldi. Artık BTM, yenilikçi fikir sahiplerine, projelerini hayata geçirmede gerekli tüm bileşenleri sunan bir startup merkezidir” dedi.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEŞFET: Genel

YUKARI