ABD’nin tarihi kasabasının sembol heykeli Türk sanatçıdan! – Maltepe.com
0

ABD’nin Virginia eyaletindeki tarihi kasabalardan Middleburg’un sembolü olan tilkiye Türk heykeltraş Gökşin Carey hayat verdi.

Sanatçının yaklaşık 2 metre büyüklüğündeki bronz heykeli, tarihi kasabanın en önemli binalarından toplum merkezinin önüne yerleştirildi. Heykelin resmi açılışına başta bölgede yaşayanlar olmak üzere çok sayıda Amerikalı ilgi gösterdi. Açılış törenine katılanların büyük beğeniyle karşıladığı Gökşin Carey’nin heykeli Amerika topraklarında, kamusal alanda bir Türk Amerikalı tarafından yapılan ilk heykel olarak tarihe geçti. 

ABD’ye 25 sene önce gelen Gökşin Carey San Diego şehrine hayran kalınca yerleşmeye karar veriyor ve burada üniversiteye başlıyor. 3,5 yıllık eğitimin ardından yardımcı avukat olmaya hak kazanıyor. Sınavlar için gittiği Virginia’da rüyasında kendisini at heykelleri yaparken görüyor ve çok etkileniyor. 50 yaşından sonra bir gecede heykeltraş olma kararı alarak sanata yöneliyor. Hiç ders almadan profesyonel heykeltıraş olan Gökşin Carey, 10 yıldır at heykelleri yapıyor ve 6 senede 300’e yakın öğrenci yetiştiriyor.


BU HABERİ BEĞENDİN Mİ? ARKADAŞLARINLA PAYLAŞ!

0

DUYGUNU PAYLAŞ!

Çok Sevdim Çok Sevdim
0
Çok Sevdim
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Geeky Geeky
0
Geeky
Komik Komik
0
Komik
Tanrım Tanrım
0
Tanrım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı

0 YORUM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir