BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

ABD’nin tarihi kasabasının sembol heykeli Türk sanatçıdan!

GİRİŞİMCİLİK

ABD’nin tarihi kasabasının sembol heykeli Türk sanatçıdan!

ABD’nin Virginia eyaletindeki tarihi kasabalardan Middleburg’un sembolü olan tilkiye Türk heykeltraş Gökşin Carey hayat verdi.

Sanatçının yaklaşık 2 metre büyüklüğündeki bronz heykeli, tarihi kasabanın en önemli binalarından toplum merkezinin önüne yerleştirildi. Heykelin resmi açılışına başta bölgede yaşayanlar olmak üzere çok sayıda Amerikalı ilgi gösterdi. Açılış törenine katılanların büyük beğeniyle karşıladığı Gökşin Carey’nin heykeli Amerika topraklarında, kamusal alanda bir Türk Amerikalı tarafından yapılan ilk heykel olarak tarihe geçti. 

ABD’ye 25 sene önce gelen Gökşin Carey San Diego şehrine hayran kalınca yerleşmeye karar veriyor ve burada üniversiteye başlıyor. 3,5 yıllık eğitimin ardından yardımcı avukat olmaya hak kazanıyor. Sınavlar için gittiği Virginia’da rüyasında kendisini at heykelleri yaparken görüyor ve çok etkileniyor. 50 yaşından sonra bir gecede heykeltraş olma kararı alarak sanata yöneliyor. Hiç ders almadan profesyonel heykeltıraş olan Gökşin Carey, 10 yıldır at heykelleri yapıyor ve 6 senede 300’e yakın öğrenci yetiştiriyor.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEŞFET: GİRİŞİMCİLİK

Sponsorlu

TREND HABERLER

Sponsorlu
YUKARI