BİZİMLE İLETİŞİME GEÇ

2019 Türkiye, Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı kapanış töreni

GİRİŞİMCİLİK

2019 Türkiye, Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı kapanış töreni

2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı kapanış programı İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleşti.

Rus sanatçılar tarafından sahnelenen Rusya ve komşu ülkeler mozaiğinden kesitler sunan sahne gösterileri 2000 katılımcı tarafından büyük ilgiyle izlendi. Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya Kültür ve Turizm Bakanı Vladimir Medinsky’nin ev sahipliği yaptığı organizasyona; Merkezi Maltepe’de bulunan İstanbul – RusKom (İstanbul, Rusya ve Komşu Ülkeler Girişimciler Derneği) katılım sağlayan tek STK oldu. Etkinlikte İstanbul RusKom Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kılınç, Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul RusKom Kültür Bakanlığı Sanatçısı Arzu Karagöz ve öğrencileri derneği temsilen hazır bulundu.

“2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı” kapanış programında konuşan Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinsky Rus sanatçıları Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “İnanıyorum ki muazzam turizm potansiyeliyle Rusya da, karşılıklı iş birliği içerisinde Türk turistler için hızla en popüler destinasyonlardan birine dönüşecektir.”
Bakan Ersoy: “2019 yılında karşılıklı kültür ve turizm yılı vesilesiyle 400’e yakın sanatçımız ve kültür insanımız Rusya’yı ziyaret etti.”

Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinsky: “Bilindiği gibi herhangi bir diplomasi, öncelikle iletişim kurma yeteneği, karşılıklı güven, birbirimizi daha iyi ve yakın tanıma arzusu üzerine inşa edilir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in güçlü liderlikleri sayesinde, 2019’un ikili ilişkilerde çok değerli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, “Ekonomiden enerjiye, ticaretten savunma sanayine üst düzey bir işbirliği seviyesi yakalanmış, her iki ülke dünyanın içinden geçtiği zorlu süreçte birlikte üstlendikleri inisiyatiflerle ciddi farklar yaratmışlardır.” şeklinde konuştu.

Rus gösteri sanatçıları Türk folklor motiflerinden örnek koreografilerle geceyi tamamladılar.

İki ülke ve halkları arasında sağlam köprülerin kurulmasının önemine dikkati çeken Bakan Ersoy, şunları kaydetti: “Kültür, her türlü ön yargıyı ve sınırları aşan, saf ve özgün doğasıyla; turizm ise direkt iletişime ve deneyimleyerek pekiştirmeye olanak sağlayan yapısıyla, amaçlarımıza ulaşmak yolunda ciddi imkanlar sunan alanlardır. İşte bu gerçeklerin farkında olmanın ve karşılıklı samimi adımların atılması sayesinde, 2019 yılı Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı ilan edilmişti. Türkiye olarak bu özel süreci en faydalı şekilde değerlendirmek adına yoğun bir faaliyet takvimi hazırlayarak, farklı alanlarda, zengin içerikler sunan etkinliklerimizi birer birer gerçekleştirdik.”

Rus kültür mozaiğini sergileyene sanatçılar kostümleriyle büyük beğeni topladılar.

2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı açılışının Moskova Bolşoy Tiyatrosu’nda 8 Nisan 2019’da sahnelenen ve Rus sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan Troya Operası ile yapıldığını anımsatan Bakan Ersoy, “Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Rus İlişkileri Sergisi, Uluslararası Altınordu Tarihi ve Kültürü Sempozyumu, Osmanlı Kaftanları Koleksiyonu Sergisi ve özel ülke statüsünde katılım sağladığımız St. Petersburg Kültür Forumu, kültürel iletişim noktasında çok değerli sonuçlar verdi.” dedi.

Türkiye’nin onur konuğu olarak katıldığı Moskova Uluslararası Film Festivali ve Ankara Devlet Tiyatrosuyla yer alınan Uluslararası Dostoyevski Tiyatro Festivali’nin de Türk kültür ve sanat değerlerini Rus sanatseverlere ve halkına tanıtmak amacıyla düzenlenen önemli etkinlikler arasında yer aldığını vurgulayan Bakan Ersoy, şöyle devam etti: “Kültür ve sanatın ortaya koydukları aslında çok açıktır. İnsan temelinde hepimizin paylaştığı ortak değerlerin, en zarif yansımalarını biz bu kavramların içinde görürüz. Bu değerlerin farklı motiflere, söylemlere, dışavurumlara dönüştüğünü fark ettiğimizde, öteki kavramı zayıflar, değişik yansımalarda ortak bir bilinç ve benlik görmeye başlarız. Aslında hepimizin paylaştığı, bizi birbirimize bağlayan bir zenginlik olduğunu fark ederiz. Şüphesiz bu farkındalık, bugünün dünyasında en çok ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biridir.”

Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı

Bu adımların karşılıklı ve çok yönlü olmasının önemine dikkati çeken Bakan Ersoy, “Uluslararası ilişkilerde yumuşak güç olarak tabir edilen kültür ve sanat diplomasisinin, doğru şekilde, hem insana hem toplumlara saygı bilinciyle kullanıldığında, diğer diplomasi yol ve yöntemlerinden çok daha büyük ve etkili bir güce dönüştüğünü hepimiz biliyoruz. Herkesi bu saygıyı korumaya, bu yolda samimi adımlar atarak, kültürler arası paylaşımın ve iletişimin artması için çaba göstermeye bir kez daha davet ediyorum.” ifadesini kullandı.

Karşılıklı Kültür ve Turizm YılıTurizm toplumlar arası iletişimde önemli bir araç!

Bakan Ersoy, kültür gibi turizmin de toplumlar arası iletişimde çok önemli bir araç olduğunun altını çizerek, “Turist olarak gittiğiniz ülkelerde, kültürü yerinde deneyimlemek gibi muazzam bir faydanın yanında, o ülkenin insanlarıyla aracısız iletişim kurmak gibi benzersiz bir imkana da kavuşuyoruz. Birtakım çevrelerin, sosyal, görsel yahut basılı medya aracılığıyla özellikle empoze etmeye çalıştığı tüm yanıltıcı, taraflı, kasıtlı algı çalışmalarını ve ötekileştirmeleri bertaraf edebiliyoruz. Bugün ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin bu denli sağlam bir ilerleyiş göstermesinde turizmin çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı
Turizm toplumlar arası kaynaşmanın en güzel örneklerini sergiliyor.

Türkiye’ye 2017’de 4,7 milyon, 2018 yılında 5,9 milyon ve 2019 yılı sonu itibarıyla ise 7 milyon Rus turistin geldiği bilgisini aktaran Bakan Ersoy, “İnanıyorum ki muazzam turizm potansiyeliyle Rusya da, karşılıklı iş birliği içerisinde Türk turistler için hızla en popüler destinasyonlardan birine dönüşecektir.” dedi.

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin her alanda karşılıklı iş birliği içinde gelişerek daha da güçlenmesini temenni eden Bakan Ersoy, 2019 yılında karşılıklı kültür ve turizm yılı vesilesiyle 400’e yakın sanatçı ve kültür insanının Rusya’yı ziyaret ettiğini hatırlattı.

Bakan Ersoy, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı ile Rusya kültür kurumlarına Rusya’da kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirme sürecinde verdikleri destek dolayısıyla teşekkür etti.

Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı

Türkiye’de ve Rusya’da Onlarca Etkinlik Düzenlendi

Rusya Federasyonu Kültür Bakanı Vladimir Medinsky ise etkinliklerin başladığı günden bu yana Türkiye’de ve Rusya’da tiyatro yapımları, müzeler arası projeler, konserler, film gösterimleri ve yeni televizyon dizilerinin çekimlerine başlanması gibi onlarca etkinlik düzenlendiğini anlattı.

Türkiye ile Rusya arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yıl dönümünü kutladıklarını anımsatan Medinsky, “Bilindiği gibi herhangi bir diplomasi, öncelikle iletişim kurma yeteneği, karşılıklı güven, birbirimizi daha iyi ve yakın tanıma arzusu üzerine inşa edilir.” dedi.

Rus doğal gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakledecek Türk Akım doğal gaz boru hattının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı büyük törenle açıldığını hatırlatan Medinsky, projenin ciddi bir etkileşim sayesinde çok kısa süre içinde gerçekleştirildiğini ifade etti.

Karşılıklı Kültür ve Turizm YılıMedinsky, iki ülke arasında kültürel alanda ve turizm sektöründe kurulan ilişkilerin, gelecek dönemler için çok iyi bir temel attığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkileri iyi niteleyen bir söz kullandığını anımsatan Medinsky, “Ben de verimli iş birliği, yüksek düzeyde etkinlikleri hazırladıkları ve etkili iletişim kurdukları için Türk tarafına teşekkür etmek istiyorum.” diye konuştu.

Medinsky, kapanış programında sahnelenen “Rus Mozaiği” gösterisinin Rusya, Sibirya, Başkürdistan ve Kafkasya gibi farklı kültürleri tanıma imkanı sunduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ile Rus mevkidaşı Medinsky “Rus Mozaiği” gösterisini izledi. Rus sanatçılar tarafından sahnelenen gösteri, davetlilerin beğenisini kazandı.

Yorum yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KEŞFET: GİRİŞİMCİLİK

Sponsorlu

TREND HABERLER

Sponsorlu
YUKARI